Môj príspevok k dnešným protestom

Autor: Vladimír Hrach | 20.9.2019 o 16:41 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1144x

Dnes som si prečítal, že „Kašlite na vieru aj svetonázor. Klíma sa na ne pýtať nebude“ Keby mala klíma ústa, možno by sa aj opýtala ...

Myslím, že poslúchnuť by bola chyba, lebo viera je ako doping, ako perfektne vyladený motor čo poháňa asasína, ako rozhodujúci gram na váhe, ktorý preváži všetko ostatné a usmerní beh udalostí vaším smerom.

V prípade boja o záchranu života ľudstva na Zemi, má viera aj ďalší rozmer. Je jedno kto ju nosí v srdci a či je práve v kostole, v synagóge, v mešite, v chatrči pri svojom šamanovi alebo práve analyzuje výstupy z hadrónového urýchľovača. Je unisex a unisize.

Viera môže byť tým, čo rozhodne. Nejde o víťazstvo v škriepkach o príčiny klimatických zmien, či aký bude scenár udalostí čo nás všetkých postihnú. Viera umožňuje robiť veci, ktoré zdanlivo robiť netreba, viera potlačí pocit trápnosti keď nemám odpoveď na možno rozumný argument, viera je rozdiel medzi ľahostajnou pohodlnosťou a aktívnym hľadaním riešenia.

Čo za vieru má záchranár, keď riskuje svoj život vo vode, zachraňujúc topiaceho, čo ho v panike a dezorientácii môže zabiť? Myslím, že je podobná tej, ktorú majú ľudia čo dnes vyšli do ulíc kvôli klíme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?